DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KOUPILI JSTE SI KRÁSNOU FIALKU,

 ALE NECHCE ZNOVU VYKVÉST?

- PRVNÍ POMOC PRO NEKVETOUCÍ FIALKY-

Také se vám to stalo? Zakoupili jste v obchodě nádhernou fialku, ale nechce se jí znovu vykvést? Je velmi pravděpodobné, že některé z následujících řešení vám pomůže dosáhnout opětovného kvetení, pokud fialka vypadá zdravě a přesto nekvete.

1) PŘESAZENÍ  

Po zakoupení fialku přesaďte. Fialky jsou obvykle  prodávány zasazené v rašelině, tedy substrátu  chudém na živiny a pro fialky příliš kyselém. Byly pomocí velkého množství hormonů, živin a stimulátorů dohnány k bohatému kvetení, ale tento substrát je naprosto nevhodný pro jejich další úspěšné pěstování. Jako první věc,  kterou  uděláte, byste tedy měli svou fialku přesadit. Odstraňte uvadlé květy a zaschlé listy, můžete trochu zakrátit kořeny, opláchněte kořeny od rašeliny  a přesaďte fialku do zakoupeného substrátu pro pokojové květiny nebo ještě lépe do vámi osobně namíchaného, připraveného speciálně podle potřeb fialek. Zemina musí být porézní, lehká a dobře propustná.

Květináč může být další problém-příliš velký květináč totiž nutí fialku investovat energii do růstu kořenů a posléze listů, aby pěkně kvetla, potřebuje mít "těsný" květináč. Doporučená velikost pro standardní fialky je 1/3 velikosti rostliny.

2) SVĚTLO

Světlo je dalším důležitým faktorem. Nejlépe se bude fialce dařit na východním nebo severovýchodním okně. Pokud máte místo pouze na jižním nebo západním parapetu, je nutné stínit např. žaluziemi, aby na listech nevznikaly popálením nevzhledné skvrny. Pokud umístíte fialku dál od okna, může mít světla příliš málo. To lze řešit pěstováním pod zářivkami určenými pro rostliny (mají spektrum světla potřebné pro fotosyntézu), s jejich nákupem vám rádi poradí ve specializovaných prodejnách, lze je objednat i v internetových obchodech. Zářivky "Cool White" jsou určeny pro růst kořenů a listů, "Warm" s modročerveným spektrem  evokují navíc růst květních stvolů.

 3) TEPLOTA

Teplota-teplotním optimem fialek je  pokojová teplota 20-220C, pro pestrolisté fialky trochu nižší 18-200C. Vyšší teploty krátkodobě fialky snášejí, ale poupata se nevyvíjejí nebo přímo opadávají, dochází ke změnám barevnosti květů fantazijních a chimérovitých fialek.

  

 4)  ZÁLIVKA      

Zálivka-fialka potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, ale nesnáší přemokření substrátu. Zalévejte tedy raději méně než více.  Vodu používejte zásadně odstátou o pokojové nebo trochu vyšší teplotě.

 5) HNOJENÍ

 

Hnojení-fialka bude zdárně růst a kvést, pokud jí poskytnete přiměřené množství živin. Lze hnojit jednou za měsíc plnou dávkou dle návodu konkrétního hnojiva, nebo při každé zálivce přidáme velmi malé množství hnojiva.

 

 

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek